Cloudflare — co to takiego i dlaczego warto?

Szybciej działająca strona (i to z całego świata), dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, odciążony hosting – brzmi dobrze? Dokładnie takie rzeczy może dać Ci wdrożenie Cloudflare, a by było jeszcze lepiej – możesz mieć to zupełnie za darmo.

Co to jest Cloudflare?

Cloudflare to usługa, która pomaga stronom internetowym działać sprawniej i bezpieczniej. Działa trochę jak pośrednik między stroną internetowa a użytkownikami, którzy chcą ją odwiedzić. Użytkownicy zamiast łączyć się bezpośrednio z hostingiem na którym jest strona, łączą się z Cloudflare, które wyświetla stronę, uprzednio pobierając ją z hostingu. Czyli użytkownik zamiast łączyć się bezpośrednio z hostingiem, łączy się z nim za pośrednictwem Cloudflare. Ok, tylko czy dodanie dodatkowego pośrednika nie spowoduje, że wszystko będzie działać wolniej? Otóż nie! Już wyjaśniamy:

Jak to działa i dlaczego jest szybciej?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, cloudflare zanim pokaże stronę użytkownikowi, najpierw i tak musi odpytać o nią Twój hosting. Kluczem natomiast jest tutaj to, że po odpytaniu zapamiętuje to, co dostanie z hostingu. Tym samym, jeśli pojawi się kolejny odwiedzający, to Cloudflare już nie musi pytać Twojego hostingu co wyświetlić, bo pamięta co było ostatnio.

Jak już wiemy jak to działa, to powstaje pytanie – ok, ale jakie ma znaczenie, czy strona wczyta się z hostingu czy z Cloudflare’a? Całkiem spore! Z tego co obserwujemy wśród naszych klientów, większosć z nich wybiera dość standardowe hostingi lub serwery VPS.

Mają one swoje ograniczenia, oraz siłą rzeczy znajdują się w jednej lokalizacji. Także jeśli masz serwer/hosting w Polsce i samych klientów z Polski, to jest OK. Natomiast w przypadku odwiedzających zza granicy może być już trochę gorzej – mają fizycznie dalej do serwera więc wczytywanie się strony będzie trochę dłużej trwało, a serwery Cloudflare’a są w ponad 100 krajach, więc odwiedzający zawsze łączy się z tym fizycznie najbliżej siebie.

Drugą rzeczą jest wydajność – jeśli masz cały czas w miarę stałą liczbę wizyt na stronie, to wszystko pewnie będzie działać OK. Ale co gdy nagle pojawi się jakiś news o Twojej firmie, lub jakiś złośliwy gracz lub niemiła konkurencja spowoduje że nagle stronę zaczną odwiedzać dziesiątki tysięcy użytkowników, lub co gorsza botów? Twój hosting prawdopodobnie tego nie obsłuży i strona przestanie działać wszystkim.

Wiesz kto to za to obsłuży bez większego problemu? Cloudflare. Ostatnio nawet odparli jeden z największych ataków DDoS w hisotrii (DDoS to w uproszczeniu dużo wizyt na stronę w tym samym czasie, generowanych sztucznie – tylko w jednym celu – by stronę przeciążyć i by przestała działać).

Ekstra, a ile to kosztuje?

Dla potrzeb o których pisaliśmy wyżej jest najlepsza możliwa cena – całkowicie za darmo. Cloudflare ma też dużo więcej bardzo zaawansowanych usług które są, natomiast te rozwiązania o których tutaj piszemy są zawarte w ich darmowym planie.

Jakie są minusy takiego rozwiązania?

Minusów widzimy kilka:

  • Bardziej skomplikowana konfiguracja niż wszystko u jednego dostawcy – ponieważ w jednym miejscu masz hosting, a w drugim konfigurację domeny (DNS)
  • Ograniczona pomoc techniczna – jeśli potrzebujesz pomocy od samego Cloudflare’a, to pomoc techniczna jest dostępna dopiero na płatnych planach
  • Dodatkowe miejsce które może ulec awarii – jeśli nie działa Cloudflare, to nie będzie też działać Twoja strona, nieważne gdzie masz hosting. Szansa na to jest dość znikoma i gdyby to się wydarzyło to tak czy siak przestanie działać pół internetu, ale mimo wszystko trzeba to mieć na uwadze.

Podsumowanie – czy warto?

Podsumowując, naszym zdaniem zdecydowanie warto. Kosztem delikatnie trudniejszej konfiguracji i dodatkowego miejsca w któym ma się jakieś ustawienia dotyczące strony, zyskujemy dodatkową warstwę bezpieczeństwa oraz spore przyspieszenie w działaniu strony. Minusów jest kilka, ale są one dość na siłę i mało prawdopodobne.

A jeśli potrzebujesz kogoś, kto sprawdzi czy w Twoim przypadku wdrożenie Cloudflare ma sens i ewentualnie pomoże Ci je wdrożyć i skonfigurować, zapraszamy do kontaktu!